Léčba vaginálních potíží

Objeví-li se potíže, je zapotřebí vyšetření a řádná léčba. Pokusy o samoléčení různými volně dostupnými prostředky jsou často neúspěšné. Pokud do ordinace přichází žena s potížemi a sama už vyzkoušela všechny možné způsoby léčby, je lékař v obtížné situaci, protože všechny použité přípravky změnily obraz onemocnění a složení poševní mikroflóry. Opakované neúspěšné samoléčení je dobrou cestou k tomu, aby se potíže staly chronickými.

Správné vyšetření u lékaře by mělo být v tomto sledu:

  • gynekologické vyšetření, hodnotí charakter výtoku,
  • stanovení pH výtoku,
  • tzv. aminový test (na zrcadlo se kápne kapka 10% roztoku hydroxidu draselného, při pozitivním testu vznikne „rybí“ zápach),
  • mikroskopické vyšetření (buď vyšetření tzv. mokrého preparátu přímo v ambulanci nebo, a to častěji, vyšetření fixovaného preparátu v laboratoři).

Pokud gynekolog doporučí léčbu, je nutno ji dodržovat. Mnoho žen poté, co akutní obtíže vymizí, si část léků ponechá „na příště“. Tím zánět nedoléčí, onemocnění se vrátí a žena bude opět léčena nedostatečně (právě zbytkem od minule). Tento zanedbaný léčebný postup vede také k chronickým problémům. To platí v první řadě pro kvasinkové záněty – dobu léčby doporučenou výrobcem je nutno dodržet, jinak se nemoci téměř pravidelně znovu objeví.

Má-li žena opakovaně problémy, které mají stejnou příčinu, lze doporučit cílenou „lékařsky asistovanou“ prevenci, tj. dlouhodobé užívání konkrétního přípravku, vybraného podle příčiny potíží.

Čtěte pečlivě příbalovou informaci!

ROSALGIN EASY 140 mg vaginální roztok a ROSALGIN jsou léky k vaginálnímu užití.
Obsahují léčivou látku benzydamini hydrochloridum. Feminella Hyalosoft a FeminellaVagi C jsou zdravotnické prostředky.