Otázky a odpovědi

1. Neustále se mi vrací kvasinkové záněty a žádná léčba mi nepomáhá. Dá se s tím něco dělat?

Důležité je rozlišit, jestli Vám skutečně „žádná léčba nepomáhá“, nebo zda (což je mnohem častější) léčba sice na čas pomůže, ale pak se potíže zase objeví. V prvním případě zřejmě nejde o kvasinkový zánět, ale o něco jiného (může jít o tzv. laktobacilózu nebo alergii) – je tedy třeba především učinit správnou diagnózu. Ve druhém případě je doporučený postup následující:

  1. Léčba v „dlouhém“ režimu (tj. 14 dní), krátkodobé způsoby léčby jsou málo účinné. Nezáleží ani tak na tom, co se užívá, důležité je, aby se to užívalo dlouho.
  2. Dlouhodobá (6 měsíců) farmakologická prevence. Užívá se obvykle některý přípravek proti kvasinkám ve formě polykacích tablet, jednou za měsíc.
  3. Nezbytná jsou opatření týkající se „životního stylu“. Zcela zakázané jsou džíny, nevhodné jsou kalhoty vůbec a punčocháče (tj. měla byste nosit sukni, podvazky, punčochy a bavlněné, event. žádné kalhotky). Je třeba se vyvarovat dietní chyby ve smyslu jednorázového vysokého přívodu cukrů (návštěva cukrárny apod.). Pohlavní styk do konečníku a do pochvy se nesmí střídat v „nesprávném“ pořadí, a konečně, každou léčbu antibiotiky z jakéhokoli důvodu je vhodné zajistit preventivním užíváním vaginálních léků proti kvasinkám.

2. Přenášejí se výtoky pohlavním stykem?

Výtoky se pohlavním stykem většinou nepřenášejí. Vlastně jedinou výjimkou je trichomoniáza, infekce prvokem bičenka poševní (Trichomonas vaginalis). Výtok také může provázet kapavku, která se rovněž přenáší výhradně pohlavním stykem. Ostatní příčiny výtoků nejsou pohlavně přenosné, jsou většinou způsobeny přemnožením některých mikroorganismů, které se však v menším množství mohou nacházet (a také nacházejí) i u zdravých žen.
I výtoky, které nesouvisí s pohlavně přenosnými infekcemi, se však mohou zhoršit nebo i objevit v souvislosti s pohlavním stykem. Soulož mění poševní pH, je provázena zavlečením cizích bakterií, a to vše mění ekosystém pochvy a některá skupina mikroorganismů toho může využít a přemnožit se – výsledkem pak je výtok.

3. Nikdy jsem neměla žádné potíže, až jsem se dostala do „přechodu“, a od té doby mám svědění, pálení, výtok a žádná léčba mi nepomáhá.

U mladší ženy má pochva velkou obranyschopnost, která je však závislá na dostatečném přísunu ženských pohlavních hormonů. Po přechodu hladina ženských pohlavních hormonů klesne, poševní stěna se ztenčuje, mizí bakterie (laktobacily), které tvoří rozhodující součást normální poševní flóry, stoupá pH. To vše umožňuje průnik nejrůznějších mikroorganismů, které pak způsobují zánět a potíže, které popisujete. Určitou prevencí je užívání hormonální léčby určené pro ženy po přechodu. Když už potíže vznikly, je zapotřebí dodat ženské hormony alespoň pochvě, k tomuto účelu existuje řada preparátů. Tímto způsobem se zvýší obranyschopnost pochvy a ta se pak obvykle s problémy vypořádá sama. Pokud to nestačí, je možno přidat obvyklou léčbu zaměřenou proti těm mikroorganismům, které potíže způsobují. (Ale opačný postup možný není, snaha o vyhubení nepřátelských mikrobů v pochvě s nedostatkem ženských hormonů nemá naději na úspěch, neustále dochází k recidivám.)

4. Je nějaká prevence výtoků, která by se dala volně koupit?

Určitý problém představuje to, že správná prevence výtoků by měla být vždy cílená, zaměřená na konkrétní příčinu, která u konkrétní ženy způsobuje potíže.
Alespoň by se měly rozlišit kvasinkové a nekvasinkové výtoky.
U kvasinek jsou nejlepší prevencí opatření životního stylu – nenosit džíny a raději ani kalhoty a punčocháče (sukni, punčochy a bavlněné či žádné kalhotky), nepřejídat se sladkým (ani nárazově), nestřídat pohlavní styk do konečníku a do pochvy v „nesprávném pořadí“.
U ostatních výtoků se dají zkusit výplachy Rosalgin, které jsou volně prodejné a mají určitý „dezinfekční“ účinek. Tento postup je často velmi účinný.

5. Mám ošklivý zapáchající výtok, který se vždycky zhorší po pohlavním styku. Dá se s tím něco dělat?

Jde-li o zápach připomínající rybinu, tak se asi jedná o tzv. anaerobní vaginózu, která je způsobena přemnožením bakterií, které nesnášejí kyslík. Léčba spočívá v užívání léků, které tyto mikroby hubí. Ovšem tato skupina bakterií je (v malém množství) normální součástí poševního mikrobiálního prostředí a vyhubit je nelze, takže recidivy jsou časté. Pomoci mohou výplachy přípravkem Rosalgin, který je volně prodejný. Druhou možností jsou tablety Fermalac.

6. Chrání používání kondomu před výtoky?

Užívání kondomu chrání před pohlavně přenosnými infekcemi. Pohlavně přenosné výtoky způsobuje infekce bičenkou poševní (Trichomonas vaginalis) a kapavka. Pohlavní styk může přispět ke vzniku výtoku také nepřímo – ejakulace mění pH pochvy, a to může způsobit přemnožení některých bakterií. I zde má používání kondomu určitý ochranný význam. Naopak např. kvasinky se přemnožují v mikrotraumatech pochvy, která vznikají při pohlavním styku. Styk s kondomem, není-li pochva dostatečně zvlhčená (nebo není-li použit lubrikační gel) může výskyt těchto mikrotraumat zvýšit.
Kondom je nepochybně velmi dobrým hygienickým opatřením, nicméně ochrana poskytovaná kondomem není absolutní (jako není absolutní ochrana před otěhotněním). Pohlavní styk s rizikovým partnerem je rizikový i při použití kondomu.

7. Jak poznám, že mám chlamydie?

Chlamydia trachomatis je bakterie, která je nejčastější příčinou zánětu dělohy a vejcovodů a také nejčastější příčinou neprůchodnosti vejcovodů.
Bohužel, infekce chlamydiemi se pozná těžko, často probíhá zcela bez příznaků. Může se projevit pobolíváním v podbřišku a krvácením mimo cyklus (např. krvácením během užívání antikoncepčních pilulek). Objeví-li se tyto příznaky současně, stává se podezření naléhavým a vyšetření zaměřené speciálně na průkaz bakterií (běžným mikrobiologickým vyšetřením se zjistit nedají) je žádoucí.
Vzhledem k tomu, že chlamydiové infekce mají málo příznaků, je důležitá prevence. Na prvním místě je to odpovědný výběr sexuálních partnerů. Před přenosem infekce do značné míry chrání kondom. Hormonální antikoncepce sice nechrání před získáním infekce, ale do jisté míry snižuje riziko, že přestoupí až na dělohu a vejcovody.

8. Opakovaně se mi vracejí záněty vaječníků. Dá se s tím něco dělat?

Tzv. pánevní zánětlivá nemoc (infekce dělohy, vejcovodů, případně pánevní pobřišnice – vaječník sám je proti zánětům dosti odolný) je způsobena téměř bez výjimky pohlavně přenosnými infekcemi. Pokud by tedy skutečně šlo o opakovaný zánět, pak je v pozadí opakovaná infekce.
Ovšem diagnóza zánětu vnitřního pohlavního ústrojí gynekologickým vyšetřením je obtížná, fakticky vždy zůstává jen pravděpodobnostní. Pokud se opakovaně objevují bolesti v podbřišku, je zapotřebí provést laparoskopii. To je vyšetření, kdy se v narkóze zavede do břicha (z malého řezu pod pupkem) kamera, která umožní prohlédnutí pánevních orgánů. U žen s „opakovanými záněty vaječníků“ se většinou zjistí, že nejde o zánět, ale že potíže mají nějakou jinou příčinu.

9. Udělaly se mi na pohlavním ústrojí divné výrůstky či bradavičky. Co je to?

Jde o tzv. fíčky čili condylomata accuminata. Je to virové onemocnění způsobené některými kmeny lidských papillomavirů. Ty se většinou získají pohlavním stykem. Fíčky samy se dají odstranit (různými způsoby, podle rozsahu onemocnění), ovšem virus v kůži přetrvává a prakticky nelze vyhubit – proto jsou bohužel recidivy časté. Naštěstí se s virem většinou časem vypořádá imunitní systém ženy sám (může to však trvat i roky).

10. Nemohu se zbavit herpesu na pohlavním ústrojí. Co s tím?

Bohužel, tady je dobrá rada drahá (doslova, jak vyplyne z dalšího textu). Herpesvirus, který herpes způsobuje, když se už jednou dostane do těla, tak zde zůstává. Žije v nervových uzlinách a za určitých okolností (které jsou u každého jiné) zase cestuje do kůže a vyvolá zde recidivu infekce. Jedinou prevencí je dlouhodobé či trvalé užívání tzv. virostatik. Efekt je dobrý, výskyt recidiv prudce klesá (často zcela vymizí) a ze zdravotního hlediska je dlouhodobé užívání těchto léků možné. Ovšem cena je cca 4 000 Kč měsíčně.

11. V těhotenství mi zjistili streptokoka. Je to nebezpečné?

Jde zřejmě o nález bakterie Streptococcus agalactiae (též se používá zkratka GBS). Tento mikrob se dosti často nachází v pochvě a nezpůsobuje žádné problémy. Když se však dostane do těla novorozence, může u něj vyvolat závažná onemocnění. To je právě důvod, proč se po této bakterii v těhotenství aktivně pátrá. Pokud se zjistí, neordinuje se žádná léčba (streptokok je součástí normální poševní mikroflóry a prakticky ho nelze vyhubit), ale při porodu žena dostává antibiotika (obvykle penicilin, ale jsou i jiné možnosti), která přenosu na novorozence zabrání. Takže teď, když už se ví, že u Vás je Streptococcus agalactiae přítomen, už nebezpečný není.

Čtěte pečlivě příbalovou informaci!

ROSALGIN EASY 140 mg vaginální roztok a ROSALGIN jsou léky k vaginálnímu užití.
Obsahují léčivou látku benzydamini hydrochloridum. Feminella Hyalosoft a FeminellaVagi C jsou zdravotnické prostředky.