Prevence gynekologického zánětu: 7 základních pravidel

Prevence gynekologického zánětu: 7 základních pravidel

0 minut čtení

K narušení přirozeného vaginálního prostředí a vzniku zánětu může dojít, aniž byste něco udělala „špatně“. Existují ale pravidla a návyky, které vám pomůžou riziko vzniku zánětu snížit. Řídíte se jimi?

1) Intimní hygienu nezanedbávejte, ani nepřehánějte

Nedostatečná hygiena vytváří ideální prostředí pro škodlivé bakterie a mikroorganismy. Na druhou stranu přehnaná hygiena naruší přirozenou mikroflóru, která se pak nedokáže bránit.

2) Mýdlo? Raději ne

Dodržovat hygienu neznamená mýt si intimní partie několikrát denně mýdlem – právě naopak. Poševní prostředí je přirozeně kyselé, jeho pH se pohybuje okolo 3,4–4. Mýdla jsou naopak zásaditá nebo neutrální, jejich pH téměř nikdy neodpovídá pH pochvy. Mýdlo, které je vhodné pro pokožku těla, narušuje přirozené vaginální prostředí, a tak paradoxně mytím připravujete prostředí pro zánět.

A čím se tedy mýt? Ideálně vodou. K běžné intimní hygieně můžete používat také vaginální výplach Rosalgin.

3) Oblečení, které dýchá

Krajkové kalhotky a úzké kalhoty sice vypadají dobře, ale zadržují vlhkost a vytvářejí prostředí, ve kterém se daří kvasinkám. Pro běžné nošení volte raději bavlněné kalhotky a prodyšné oblečení, vyhněte se umělým materiálům alespoň u spodního prádla.

„Poševní prostředí je velmi proměnlivé a na jeho stav má vliv mnoho faktorů: sexuální aktivita, hygiena, střídání partnerů, výživa, stres, prostředí, způsob péče o spodní prádlo další. Doporučuji, pokud není vztah dlouhodobý a monogamní, používat vždy kondom, jíst zdravě a omezovat volný cukr a bílou mouku,“

říká MUDr. Šárka Kutálková z gynekologického centra Šárka.

4) Žínka se nepůjčuje

Žínka ve sprše nebo mokré plavky se jednoduše nepůjčují. Ani kamarádce. Šíří se tak záněty, které se obyčejně přenášejí jen pohlavním stykem. Toto pravidlo je naprostý základ hygieny, který byste neměla nikdy porušit.

5) Imunita, základ všeho

Vaše tělo se bude mnohem snáz bránit škodlivým bakteriím a mikroorganismům, pokud bude mít silnou imunitu. Proto dbejte na pestrou stravu, pohyb, ale také dostatek odpočinku. Dostatek spánku pomáhá v případě jakékoliv nemoci, proto i zánětům můžete předcházet tím, že tělo připravíte na boj s nimi.

6) Bezpečný sex neznamená jen ochranu před otěhotněním

Věděla jste, že některé bakterie a mikroorganismy způsobující záněty může do vaší pochvy zavést partner? Proto je důležitý výběr partnerů i dodržování základních zásad. Jakých?

  • Pokud trpíte na záněty, doporučujeme používat prezervativ.
  • Dbejte na zvlhčení sliznice při sexu, pomůžou vám s tím antikoncepční krémy nebo lubrikační gely. Při nedostatečném zvlhčení vznikají drobná poranění kůže a sliznice, ve kterých se daří kvasinkám i bakteriím.
  • Po análním sexu by nemělo dojít k vaginálnímu, aby se bakterie z konečníku nedostaly do pochvy.

7) Správné utírání konečníku

Nepříjemné nakonec (ale nebojte, nebudeme po vás chtít nic hrozného): vždy si utírejte konečník směrem zepředu dozadu, k páteři. Předejdete tak přenesení bakterií z konečníku.

Dodržujete tato pravidla, a přesto vás trápí zánět? Vyzkoušejte vaginální výplach Rosalgin nebo se anonymně poraďte s MUDr. Šárkou Kutálkovou v naší poradně.