Víte, jak poznáte zánět?

Víte, jak poznáte zánět?

5 minut čtení

Vyznat se v gynekologických zánětech není jednoduché: s jistotou bohužel nemůžete téměř nikdy sama určit, jakého původu jsou. Dnešním článkem vám ale pomůžeme dojít k vhodnému řešení. Základní pravidlo je: ať jsou vaše potíže jakékoliv, řešte je.

„Vždyť je to jen…“
aneb Nezanedbejte to!

To si říká řada žen a začínající zánět neřeší. „Jen jsem někde prochladla“ nebo „to je normální, to přejde“ je ale cesta k chronickým problémům.

„Čekat, že něco přejde samo, je většinou důvodem zhoršení potíží a následně je nutná delší a náročnější léčba. To platí u zdravotních potíží stejně jako v životě,“

říká MUDr. Šárka Kutálková z gynekologického centra Šárka.

Pokud vás trápí svědění, pálení nebo výtok, nečekejte, až tyto příznaky přejdou. Vždy signalizují, že něco není v pořádku – došlo k narušení přirozeného vaginálního prostředí, které se nemusí obnovit samo. Při neléčení se může problém rozšířit nebo chronizovat, potom bude léčba náročnější než na začátku.

Typické příznaky zánětu

Gynekologické záněty mají dva původce: bakterie a kvasinky. Oba původci způsobují záněty s trochu jinými příznaky. V případě bakteriálního zánětu trápí ženy především výtok, zpravidla zapáchající. Často se přidává i svědění nebo bolest při souloži.

Kvasinkový zánět (nebo také mykózu) provází bílý výtok, svědění, otok, zarudnutí a bolest při souloži. Může se objevit i bolest a tlak v podbřišku.

Můžu se vyléčit sama?

Ano, ale je potřeba pečlivě volit léčbu. Na každý ze dvou typů zánětů funguje něco jiného a nevhodná léčba může přinést zhoršení potíží a zkreslení výsledků vyšetření u gynekologa.

Pokud tedy nevíte s jistotou, jaký typ zánětu vás potkal, doporučujeme zvolit vaginální výplach Rosalgin , který účinkuje na bakteriální i kvasinkové záněty. Vypláchne mechanické nečistoty z pochvy a rozprostře po celé sliznici léčivou látku, která léčí zánět a podporuje růst prospěšných laktobacilů.

Kdy zajít k lékaři?

Pokud po 2 týdnech léčby potíže stále přetrvávají nebo se zhoršují, opět se nevyplatí čekat, až přejdou. Navštivte co nejdříve svého gynekologa.

Bez odkladu byste měla kontaktovat lékaře v případě, že se objeví krvácení, teploty nebo silné bolesti v podbřišku. O léčbě byste se vždy měla poradit, také pokud jste těhotná.

Potřebujete se poradit o svých potížích nebo prevenci? Napište anonymně dotaz MUDr. Šárce Kutálkové z gynekologického centra Šárka v Brně.