Zánět prsu

Zánět prsu u nekojících žen

Poměrně vzácné onemocnění, které může postihnout ženy všech věkových kategorií. Může se projevovat zarudnutím, sekrecí (vylučování látek, často hnisavé) z bradavky, hmatným ložiskem (často pod bradavkou). Potíže by se neměly podceňovat, především u žen po 40. roce života. Pod stejným obrazem se může skrývat nádor prsu (existuje dokonce speciální forma nádoru „zánětlivý karcinom“, který zcela napodobuje zánět). Vyšetření lékařem je tedy vždy žádoucí.

Poporodní zánět prsu

Původce

Bakterie Staphylococcus aureus (Zlatý stafylokok), někdy Escherichia coli.

Příčina

Proniknutí bakterie z nosohltanu kojence trhlinkami na bradavce.

Popis a příznaky

Poporodní zánět prsu je poměrně častou komplikací kojení. Projevuje se bolestivým zarudnutím prsu a vysokou horečkou (teploty i přes 40 stupňů). Místem vstupu infekce jsou trhlinky na bradavce vzniklé při nesprávné technice kojení.
Od infekčního zánětu prsu je někdy, především na začátku potíží, obtížné odlišit tzv. retenci (zadržení) mléka. Tehdy mléko v prsu porušuje stěnu mlékovodů a proniká do okolní tkáně. Ta reaguje zánětem, který ale není způsoben bakterií, a proto stačí mléko z prsu jen odstříkat. Prs může být zarudlý, bolestivý, obvykle je celý tuhý, „tvrdý“. Může se objevit vysoká horečka.

Prevence

Prevencí zánětu prsu je správná technika kojení. Při problémech se zadržením mléka někdy pomůže kojení v tzv. fotbalové poloze (matka drží dítě „v podpaždí“ podobně jako fotbalisté míč při fotografování, tj. trup dítěte nesměřuje před její tělo, ale obráceně kolem jejího boku). To usnadňuje odsátí mléka z postranních oblastí prsu, kde se nejčastěji zadržuje.

Léčba

Léčba poporodního zánětu prsu není obtížná, používají se antibiotika penicilinové řady, která jsou účinná proti stafylokokům. Během léčby zánětu prsu je možno kojit, kojení je přímo vhodné a žádoucí! Pokud se zánět prsu neléčí, může dojít ke vzniku abscesu prsu, dnes je však tato komplikace vzácná.

Čtěte pečlivě příbalovou informaci!

ROSALGIN EASY 140 mg vaginální roztok a ROSALGIN jsou léky k vaginálnímu užití.
Obsahují léčivou látku benzydamini hydrochloridum. Feminella Hyalosoft a FeminellaVagi C jsou zdravotnické prostředky.